Aktualności

Informujemy o naborze do Kolegium Europejskiego w Natolinie (College of Europe in Natolin).

Jeżeli chcą Państwo uzyskać szczegółowe informacje dotyczące studiów tj.

  • kierunki oraz specjalizacje studiów
  • czas trwania nauki w kolegium
  • wymagania dotyczące znajomości języków 
  • informację o samej aplikacji na studia 
  • przebieg procedury przyznawania stypendiów,

 

to zachęcamy do zapoznania się z ogłoszeniem zamieszczonym na stronie Akademii Dyplomatycznej MSZ.

Znajdą tam Państwo wszystkie kluczowe informacje odnośnie naboru do Kolegium Europejskiego. 

 

 

Link do ogłoszenia na stronie Akademii Dyplomatycznej MSZ:

https://www.gov.pl/web/akademiadyplomatyczna/kolegium-europejskie-college-of-europe

 

Informujemy iż Szef Służby Zagranicznej MSZ ogłosił nabór w ramach konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną MSZ.

 

Podstawowe informacje:

 

Rozpoczęcie aplikacji: 4 marca 2024 r.

Początek konkursu: 13 listopada 2023 r. 

Zgodnie z decyzją Szefa Służby Zagranicznej Piotra Rychlika wydaną w dniu 13 września 2023 r. limit przyjęć na aplikację dyplomatyczno-konsularną w roku 2024 wynosi 23 osoby.

 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Akademii Dyplomatycznej MSZ 

https://www.gov.pl/web/akademiadyplomatyczna/aplikacja-dyplomatyczno-konsularna?fbclid=IwAR1n13wU_ATQsLMsX4n_wsD8-ZxPBNfKV0cTZDFxrkmxF73bl2tMm6hj0ds

Dnia 31 sierpnia 2023 roku w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Krakowie zrealizowany został kolejny wykład online, z cyklu wykładów dotyczących istotnych zagadnień z zakresu polityki międzynarodowej. Wykład wygłosiła dr Karolina Wanda Olszowska z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Badań nad Turcją. Głównym zagadnieniem wspomnianego wykładu była kwestia zaangażowania politycznego Turcji na terytorium Afryki, a zwłaszcza w regionie Sahelu.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wykładu.

https://fb.watch/mMn1xPH1iN/

Dnia 17 sierpnia 2023 roku odbył się wykład online pt. "Turcja a członkostwo w NATO Finlandii i Szwecji - studium przypadku" zorganizowany przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Wykład wygłosiła dr. Karolina Wanda Olszowska z Instytutu Historii UJ oraz Instytutu Badań nad Turcją.

Tematem wykładu była kwestia postawy państwa tureckiego wobec przyjęcia Finlandii i Szwecji do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w ostatnich kilkunastu miesiącach. Ukazany został również kontekst historyczny, ukazujący trudną i skomplikowaną drogę jaką przeszła w XX wieku Turcja usiłując wstąpić do NATO.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wykładu:

https://fb.watch/mKO77dkDbG/

Trwa 35 edycja konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych na najlepszą pracę magisterską z zakresu polityki międzynarodowej.

Szczegóły w linku poniżej:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/konkurs-ministra-spraw-zagranicznych-na-najlepsza-prace-magisterska?fbclid=IwAR39zIFJAUJIooXHhzRAXTI_EaeynPdjwaJOH9o8Oye_f_fxFlTxx5O-Vew

 

Zachęcamy do udziału!

Piątek zaczynamy od #RODMkomentarz, naszym gościem jest dr Paweł Ukielski, z którym rozmawialiśmy o potencjalnych płaszczyznach współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej w ramach wspólnej polityki historycznej.

Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe "Phronesis" UPJPII oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie w 100. rocznicę zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza serdecznie zapraszają studentów, doktorantów, a także pracowników naukowych, na Ogólnopolską Konferencję Naukową, pt. "Prezydent w polskiej oraz europejskiej tradycji".
 
Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-16 grudnia 2022 r. w Auli Biblioteki Głównej UPJPII, na ul. Bobrzyńskiego 10 w Krakowie.

Letnia Szkoła Dyplomacji RODM Kraków już za nami!

Letnia Szkoła Dyplomacji to cykl seminariów, warsztatów i wykładów skupionych wokół historii, w tym zagadnień związanych z dyplomacją, praktycznych aspektów pracy w służbie publicznej oraz analizą bieżącej sytuacji politycznej, organizowany przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie oraz Ośrodek Myśli Politycznej.

W cyklu naszych #RODMkomentarzy eksperci poruszają różne zagadnienia ze "sceny" międzynarodowej. Tym razem naszym gościem był dr Krzysztof Iwanek (Ośrodek Badań Azji Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademia Sztuki Wojennej), który wyjaśniał zagadnienia związane z kryzysem w Pakistanie.

"Armenia - Azerbejdżan - na Kaukazie bez zmian?".