Publikacje
Kamala Harris jest osobą przełamującą wiele barier. Została pierwszą kobietą, pierwszą Afroamerykanką azjatyckiego pochodzenia, sprawującą urząd wiceprezydentki Stanów Zjednoczonych. Ponadto była typowana na przyszłą nominację Partii Demokratycznej w kolejnych wyborach prezydenckich. Przez całe 85 minut sprawującą funkcję prezydentki, gdy Joe Biden pozostawał pod narkozą.
Kamala Harris jest osobą przełamującą wiele barier. Została pierwszą kobietą, pierwszą Afroamerykanką azjatyckiego pochodzenia, sprawującą urząd wiceprezydentki Stanów Zjednoczonych. Ponadto była typowana na przyszłą nominację Partii Demokratycznej w kolejnych wyborach prezydenckich. Przez całe 85 minut sprawującą funkcję prezydentki, gdy Joe Biden pozostawał pod narkozą.
Bliski Wschód powszechnie znany jest jako region geograficzny będący kolebką pierwszych cywilizacji oraz istotne na światowej mapie centrum gospodarcze. Obfituje on w liczne pokłady surowców energetycznych, głównie ropy naftowej. Państwa położone w regionie to przede wszystkim kraje bogate, rozwinięte, o wysokim potencjale nuklearnym. Taki stan rzeczy wpływa na świadomość pozycji, w jakiej znajdują się kraje bliskowschodnie, a także generuje przesłanki o podłożu konfliktogennym. Konfliktem o szczególnym znaczeniu w kontekście regionalnym jest wojna domowa w Syrii, której początki sięgają 2011 roku, kiedy wybuchło powstanie przeciwko rządom syryjskiego prezydenta, Baszszara al-Asada.
Z uwagi na przypadającą w tym roku 62. rocznicę śmierci Rafała Lemkina zapraszamy Państwa do zapoznania się z kilkoma słowami na temat jego biografii i wkładu w polską naukę:
Rafał Lemkin (1900-1959). Polski prawnik żydowskiego pochodzenia, zajmujący się dziedziną prawa karnego.
Bryjka Filip, Wojny zastępcze, PISM, Warszawa 2021.
Kamiński Tomasz, The role of regions in EU-China relations, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2021.
Kegley Charles, Raymond Gregory, Great Powers and Word order: patterns and prospects, CQ Press, London 2021.
Kisztelińska-Węgrzyńska Agnieszka, Krauze Maciej, Jednostka wobec globalnego wymiaru stosunków międzynarodowych, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łodź 2021.
Przed zbliżającymi się w Niemczech wyborami polecamy Państwa uwadze rozmowę Jakuba Krupy (konsultanta RODM Kraków) z dr. Marcinem Kędzierskim (UEK) o niemieckiej polityce.
,,(…) Moja wiara podpowiada mi, że ludzkość popełniła drugi grzech pierworodny – przez sam fakt popełnienia przestępstwa, z powodu zaniedbania, dobrowolnej ignorancji lub braku wrażliwości, osobistych interesów, hipokryzji lub bezdusznego racjonalizowania. Ten grzech będzie ludzkość prześladować do końca jej dni. Prześladuje mnie. I chcę, żeby tak było”.
Edukacja w czasie pandemii stanęła przed wieloma wyzwaniami. Zamknięcie szkół i przejście na naukę zdalną odbiło się na kształceniu uczniów na każdym etapie nauczania. Ross Clark w artykule na łamach The Spectator zwraca uwagę na problemy związane z nauczaniem w czasie pandemii. Stawia jasne pytanie – jak szkodliwy był lockdown dla edukacji dzieci? Szukając odpowiedzi, autor opiera swoje przemyślenia na badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet Oksfordzki na podstawie danych z holenderskich szkół. Tamtejsi uczniowie , w przeciwieństwie do uczniów z Wielkiej Brytanii, przystępowali do testów zarówno przed, jak i po pierwszym zawieszeniu nauki stacjonarnej.
Okres międzywojenny to czas, w którym Europa musiała zmierzyć się z krytyczną sytuacją gospodarczą, inflacją a także z bardzo dużym bezrobociem po I wojnie światowej. W Rzeczpospolitej Polskiej ten okres charakteryzował się dużą niestabilnością rządów. W dodatku Konstytucja marcowa z 1921 r. okazała się nieefektywna. W państwie, w którym coraz bardziej odczuwano zagrożenie ze strony Trzeciej Rzeszy, nie było stabilnej władzy, więc kraj pogrążał się w politycznym chaosie.
Marek Aureliusz (26 kwietnia 121 r. n. e. - 17 marca 180 r. n. e.) był jednym z najwybitniejszych cesarzy rzymskich oraz reprezentantem rzymskiej szkoły stoickiej.
Pierwszą obecność rosyjską na terenach dzisiejszej Alaski datować można na lata trzydzieste XVIII w., co było wynikiem penetracji obszaru Dalekiego Wschodu. Były to tereny bogate w różnej maści łowiska oraz istniała możliwość importowania stamtąd futer, jednakże w tej dziedzinie bardziej opłacalny był handel z Chinami. Dopiero rządy Pawła I przyczyniły się do powołania Kompanii Rosyjsko-Amerykańskiej. Przełom wieków to także zrodzenie się pewnej idei w umysłach dworu carskiego, która zakładała sięgnięcie po spadek Imperium Hiszpańskiego na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. O tym, iż plany te nie były pozbawione realizmu niech świadczy utworzenie osady w Kalifornii – Fort Ross. I połowa XIX w. przyniosła jednak ważniejsze dla Rosji wydarzenia w kluczowym dla niej rejonie czarnomorskim.
Adam Hochschild – amerykański pisarz, dziennikarz i wykładowca udaje się do Republiki Południowej Afryki w 1988 roku śladami Wielkiego Treku, historycznej masowej migracji Burów z Kolonii Przylądkowej. Choć podróż autora książki od opisywanych w niej wydarzeń dzieli 150 lat, to w świadomości społecznej mieszkańców RPA tkwią one z niezwykłą mocą i wciąż oddziałują na stosunki międzyludzkie, jak i niesłabnące podziały rasowe. Reporterska czujność Hochschilda wraz z warsztatem metodologicznym historyka pozwoliła uchwycić mu całe spektrum zagadnień organizujących dzisiejszą wyobraźnię ludzi Zachodu na temat południowego krańca Afryki, nierzadko odbiegającą od stanu faktycznego.
Students who catch Covid may be saving lives- już sam tytuł tak brzmiącego artykułu Matta Ridley może wydawać się zaskakujący i z pewnością przykuwa uwagę czytelnika. Ale to nie wszystko, bo teza, którą stawia jest równie zadziwiająca. Autor twierdzi bowiem, że obecne rozprzestrzenianie się COVID-19 może być najmniejszym z niebezpieczeństw, na które jesteśmy obecnie narażeni. W dalszej części tekstu autor argumentuje to na pozór śmiałe stwierdzenie, zwracając uwagę na stan obecnej sytuacji. Uważa on, że przy braku szczepionki oraz realnych perspektyw zwalczenia tej choroby, koronawirus rozprzestrzeniający się wśród młodych ludzi w końcu stworzy odporność i to właśnie dzięki niej epidemia zwolni. W takim razie, o jakich poważniejszych niebezpieczeństwach możemy mówić według Matta Ridley?
Lionel Shriver dla The Spectator opowiada: Zawsze było mi szkoda mojego ojca, który jako prezes nieustannie ograniczonej środkami instytucji nauczania, musiał ciągle błagać sponsorów o dotacje. Za jego kadencji rozmyślałam, jak o wiele lepiej byłoby być powszechnie uznawanym sponsorem, który tylko rozdaje swoje pieniądze. Jednakże, jak dowiedzieli się zarządcy australijskiego „Ramsay’s Centre for Western Education”, nie zawsze jest łatwo szafować pieniędzmi.