Wykłady
- Szczegóły
Dnia 09.12.2021 r. odbył się wykład on-line w RODM Kraków pt. „Powstanie i upadek europocentrycznego porządku światowego w ujęciu Carla Schmitta”, który zaprezentował politolog dr Arkadiusz Górnisiewicz.
- Szczegóły
„Kategoria prawa naturalnego ma jednak charakter ogólny i nie powinna być traktowana jako poręczny klucz do rozwiązywania wszelkich problemów, jakie tylko nas nurtują. Do naszej natury należy również zdrowy rozsądek, może warto na nim czasem poprzestać” – tak mówił o historii rozwoju refleksji nad prawem naturalnym w kontekście m.in. polityki i wspólnoty międzynarodowej prof. Zbigniew Stawrowski, filozof, dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera, autor publikacji z zakresu filozofii politycznej w rozmowie z Agnieszką Tarnowską dla Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie i Ośrodka Myśli Politycznej.
- Szczegóły
"Powieść ta wyszła spod pióra niemieckiego poety w 1903 roku, od jej wydania minęło więc już ponad sto lat, a wiele z tych wątków wydaje się być na powrót aktualnymi i odzwierciedlającymi się w dzisiejszej rzeczywistości. Być może tak naprawdę nigdy się nie przedawniły i nie przedawnią? Rysem tej książki jest ponadczasowość i uniwersalność – poszukiwanie równowagi, samoograniczenie i pragnienie poznania samego siebie jako najcenniejsze postawy, na które może się zdobyć i od-ważyć człowiek każdej epoki" - pisze Agnieszka Tarnowska o książce Hermana Hesse "Peter Camenzind", która ukazała się nakładem wydawnictwa Media Rodzina.
- Szczegóły
Dnia 08.11.2021 r. odbyła się debata w RODM Kraków w trybie on-line pt. „Trwałość i zmiana, czyli rzecz o myśli Edmunda Burke’a”, jej gościem był dr. Rafał Olszowski (AGH Kraków, Instytut Aurea Libertas). Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem wykładu:
- Szczegóły
- Szczegóły
- Szczegóły
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie i Ośrodek Myśli Politycznej zapraszają na drugi wykład z cyklu
"Klasycy filozofii o polityce międzynarodowej" o myśli politycznej i prawnej Hugo Grocjusza. Opowie o nim prof. dr hab. Bogdan Szlachta z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego (Katedra Filozofii Polityki).
Kolejne wykłady w ramach tego cyklu obejmą m.in. myśl: N. Machiavellego, P. Włodkowica, Th. Hobbesa, J. Locke'a, E. Voegelina i C. Schmitta.
Wykład odbędzie się 8 lipca (czwartek) o godzinie 18:00 i będzie transmitowany za pośrednictwem mediów społecznościowych (Facebook) RODM Kraków.
Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich wykładach, które są przewidziane w tym cyklu!
Podczas transmisji będzie możliwość zadawania pytań.
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
- Szczegóły
- Szczegóły
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie, Ośrodek Myśli Politycznej oraz Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego zapraszają na wykład Ewy Junczyk-Ziomeckiej (Prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego):
- Szczegóły
- Szczegóły
- Szczegóły
22 lutego odbył się wykład Jakuba Wiecha - "Energetyka jako polityczna gra" zaprezentowany Regionalnemu Ośrodkowi Debaty Międzynarodowej w Krakowie i Ośrodkowi Myśli Politycznej. W trakcie spotkania poruszone zostały najważniejsze - z punktu widzenia polskiej racji stanu - tematy:
Nord Stream 2, bezpieczeństwo energetyczne Polski a Rosja, Niemcy, UE, Energetyka jądrowa w Polsce.
Spotkanie poprowadził konsultant RODM Kraków - Adrian Kędzierski
Zapis wykładu dostępny na Facebooku RODM Kraków. Serdecznie zachęcamy do odsłuchania.
.............
Jakub Wiech – prawnik, dziennikarz, komentator. Zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24.com.
Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów zaangażował się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pracował też w grupie naukowej badającej związki prawa i literatury, czego owocem była monografia „Prawo i literatura. Szkice”, której był współautorem. W październiku 2016 roku dołączył do redakcji Energetyka24. W 2017 roku został laureatem nagrody Studencki Nobel w kategorii Dziennikarstwo i Literatura. Współautor głośnej prowokacji dziennikarskiej „Piotr Niewiechowicz”, za którą w 2018 roku został nominowany do nagrody w konkursie MediaTory. Za ten sam materiał uzyskał nominację w prestiżowym konkursie GrandPress. Od lipca 2018 roku zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24. Wielokrotnie komentował kwestie energetyczne i polityczne m.in. dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Radia WNET, Telewizji Republika.
W lipcu 2019 roku opublikował książkę „Energiewende. Nowe niemieckie imperium” opisującą kulisy niemieckiej transformacji energetycznej.
W roku 2020 wydał książkę "Globalne ocieplenie. Podręcznik dla Zielonej Prawicy", będącą krytyczną analizą postawy polityków, dziennikarzy i komentatorów prawicowych wobec zmiany klimatu.
.................
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
- Szczegóły
Zapraszamy na wykład dr. Bartosza Kaczorowskiego dotyczący porównania polityki F. Franco i A. Salazara w czasie II wojny światowej!. Wykład dostępne będzie na naszych kanałach społecznościowych, a dodatkową grantką będzie przygotowywana własnie przez OMP książka dr. Kaczorowskiego - Wojna Salazara. Polityka zagraniczna Portugalii w okresie drugiej wojny światowej.
- Szczegóły
11 listopada obył się wykład dr Magdaleny El Ghamari dotyczący radukalizacji i tego jak zmienił się terroryzm w 2020 roku. Dla wszystkich tych, który nie mieli okazji brać układy w wyładzie proponujemy nagranie!
- Szczegóły
Zapraszamy na dyskusję z dr. Krzysztofem Zdulskim autorem książki "Bariera bliskowschodnia. Turcja w polityce Wielkiej Brytanii w latach 1939-1942"
Strona 1 z 4
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec