Wykłady

Zapraszamy na wykład dr. Bartosza Kaczorowskiego dotyczący porównania polityki F. Franco i A. Salazara w czasie II wojny światowej!. Wykład dostępne będzie na naszych kanałach społecznościowych, a dodatkową grantką będzie przygotowywana własnie przez OMP książka dr. Kaczorowskiego -  Wojna Salazara. Polityka zagraniczna Portugalii w okresie drugiej wojny światowej.

11 listopada obył się wykład dr Magdaleny El Ghamari dotyczący radukalizacji i tego jak zmienił się terroryzm w 2020 roku. Dla wszystkich tych, który nie mieli okazji brać układy w wyładzie proponujemy nagranie! 

Zapraszamy na dyskusję z dr. Krzysztofem Zdulskim autorem książki "Bariera bliskowschodnia. Turcja w polityce Wielkiej Brytanii w latach 1939-1942"

Spotkanie wokół książki dr. hab. Zenonasa Norkusa "Nie tytuł czyni imperium". Data: 13 czerwca 2019, godz. 18:00. Miejsce: Gospoda Kokoszka ul. św, Anny 4.

Gość: Martin Wycisk (Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu). Termin: 27,05.2018, godz. 18:00 Miejsce: Hotel Europejski, ul. Lubicz 5, sala Lustrzana

Data: 24.05.2019, godz. 15:00

Miejsce: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie ul. Bernardyńska 3, sala: Oratorium

13 maja w Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie odbył się wykład dr hab. Radosława Żurawskiego vel Grajewskiego prof. UŁ, pt. "Kwestia wschodnia w polskiej myśli politycznej i działaniu politycznym okresu zaborów".

W dniu 25 kwietnia 2019 r. na zaproszenie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie, Katedry Turkologii UJ i Ośrodek Myśli Politycznej gościła w Instytut Orientalistyki UJ dr Shahla Kazimova z Centrum Studiów Azerbejdżańskich Wydziału Orientalistycznego UW.

Wątki historyczne w debacie publicznej pojawiają się często jako instrument mobilizacji elektoratu i budowania tożsamości politycznej. Nie inaczej jest w Izraelu. Temat Polski, Polaków i ich relacji z Żydami nigdy nie był tu obojętny.Czy współcześnie, ponad 70 lat po ogłoszeniu niepodległości przez Izrael, kwestie te nadal są istotne politycznie? W jaki sposób oceniana jest rola historii, współczesnej polityki historycznej, ale i praktycznej współpracy z Polską? Podczas spotkania przyglądniemy się najważniejszym dyskusjom polityków, dziennikarzy i innych uczestników debaty publicznej na temat historii i współczesności stosunków polsko-izraelskich.

Zapraszamy na wykład dr. Pawła Sękowskiego (UJ) pt. "Imigranci polscy we Francji a stosunki polsko-francuskie podczas drugiej wojny światowej", 12 marca, o godz. 18:00 w Instytucie Francuskim ul. Stolarska 15.

„Historia będzie dla mnie łaskawa, bo sam mam zamiar ją pisać”     Winston Churchill

            27 lutego 2019 roku odbyło się pierwsze po przerwie spotkanie zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie, Ośrodek Myśli Politycznej oraz Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów.

Zapraszamy na wykład dr. Pavla Bureša nt. Godność ludzka jako granica ewolutywnej interpretacji ETPCz 17 grudnia o 16:00.

Zapraszany na wykład dr hab. Michała Kowalskiego pt. "25-lecie obowiązywania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce - historia pewnego sukcesu".

W środę 26 września zapraszamy na wykład pt. "Rola języka polskiego jako pośrednika między kulturami", który wygłosi dr hab. Waldemar Martyniuk.

W czwartek 5 kwietnia odbył się wykład dr. Csaba Törő na temat współpracy polsko-węgierskiej na forum UE.