Aplikuj na polsko-niemieckie warsztaty dziennikarskie “Judaizm wczoraj i dziś”. Pisz, badaj i odkrywaj  z grupą młodych dziennikarzy z Polski i Niemiec.

Jak zmieniła się sytuacja społeczności żydowskiej w ostatnich latach?

Jak zmieniła się jej kultura?

Co młodzi Żydzi myślą o polityce i współczesnym społeczeństwie?

 

Młodzież z Polski i Niemiec zainteresowana pracą w mediach przyjrzy się bliżej tym, jak i innym zagadnieniom w czasie warsztatów, odbywających się w dniach 24.06-1.07.2018 w Krakowie. 

 

Historia społeczności żydowskiej w Europie, jak też i  Europy w ogóle, jest niezwykle skomplikowana. Antysemityzm nie przyszedł wraz z nazizmem, istniał on bowiem na Starym Kontynencie od dawna. Tak samo nie zniknął też wraz z upadkiem Trzeciej Rzeszy. W ostatnich latach daje się zaobserwować nasilenie zachowań o charakterze antysemickim. Jednak historia będzie tylko jednym z tematów warsztatów organizowanych przez Jugendpresse Deutschland i Forum Młodych Dyplomatów, uczestnicy zagłębią się też w życie społeczności żydowskiej wczoraj i dziś oraz w jej kulturę. 

 

W trakcie warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość pisania artykułów o judaizmie w Polsce, Niemczech i Europie oraz szlifowania swojego dziennikarskiego warsztatu. Praca odbywać się będzie w mieszanych polsko-niemieckich, dwuosobowych zespołach, zajmujących się jednym, wybranym zagadnieniem. Artykuły, w rodzimych językach uczestników, opublikowane zostaną w internetowej wersji czasopisma “politikorange” a najlepsze także w wersji papierowej. W pracy zespoły wspierać będą tłumacze. 

 

Jesteś zainteresowany/a tematem warsztatów? Masz 18-26 lat? Chcesz przeprowadzać wywiady z osobistościami ze świata mediów, kultury i polityki? Chcesz pracować w grupie młodych, zaangażowanych ludzi z Polski i Niemiec? Chcesz odwiedzić Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie? 

 

Poszukujemy:

  • dwóch redaktorów głównych, do ich zadań należeć będzie praca nad artykułami po polsku i/lub niemiecku, edycja i redakcja tekstów, wsparcie dziennikarskie.  Doświadczenie w pracy dziennikarskiej jest wymagane. Doświadczenie w zarządzaniu zespołem będzie dodatkowym atutem.
  • fotografa, do którego zadań należeć będzie opracowanie graficzne artykułów oraz wykonywanie fotografii do artykułów pisanych przez uczestników. Wymagany aktywny udział i wsparcie w trakcie całych warsztatów. Doświadczenie w zarządzaniu zespołem mile widziane.
  • dziesięcioro uczestników z Polski, którzy w czasie warsztatów rozwijać będą swoje pomysły na artykuły i napiszą w ich trakcie minimum jeden tekst.

 Jeżeli nie masz doświadczenia dziennikarskiego, nie jest to przeszkodą! Aplikuj już dziś!

Warsztaty są bezpłatne (noclegi i wyżywienie wliczone). Ponadto, przewidziana jest częściowa refundacja kosztów podróży. Zalecana znajomość angielskiego na poziomie B1 lub wyższym.

 

W razie pytań, jesteśmy do Waszej dyspozycji!

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Więcej informacji na stronie: https://politikorange.de/event/german-polish-journalism-seminar-in-krakow-potandem18/