Zapraszamy na spotkanie "Co nowego w polskiej polityce zagranicznej i europejskiej" nt. polityki historycznej w ujęciu polskim, niemieckim i rosyjskim.

Polityka historyczna zrobiła wielką karierę w ostatnich latach. Na trwałe zagościła w dyskusjach politycznych i ideowych, wywołując często olbrzymie emocje i dotykając interesów o wielkiej wadze, na przykład w stosunkach międzynarodowych. Gdy obserwujemy jej spektakularne sukcesy i porażki, staje się tematem codziennych rozmów Polek i Polaków. W ostatnich miesiącach więcej mówi się o niepowodzeniach i kłopotach, zestawiając polskie problemy z polityką historyczną z osiągnięciami na tym polu innych państw – zwłaszcza Niemiec i Izraela. Stawiana jest teza – często motywowana politycznie, ale nie tylko – że w polskim wydaniu poniosła ona spektakularną porażkę.  

Czy tak faktycznie jest?  
Czy poczynania Polski na tym polu rzeczywiście zawodzą, a batalia o nasz wizerunek jako aktorów ważnych wydarzeń historycznych jest już przegrana?  
Czy nie zwracamy należytej uwagi na trudny kontekst, w jakim jest ona prowadzona – związany nie tylko z zasobami finansowymi, ale i stereotypami, które niezwykle trudno przełamać, zwłaszcza gdy są zakorzenione niekiedy od dziesięcioleci – i czy nie lekceważymy odnoszonych jednak sukcesów, które mogłyby zmienić naszą jej ocenę?  
Czy dokonania naszych partnerów i rywali w tej grze o pamięć i wizerunek mogą nas czegoś nauczyć?  

O tym 7 czerwca w Krakowie będą dyskutować znawcy tej problematyki: 

  • dr Maciej Zakrzewski - dr nauk politycznych, adiunkt na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJP2, starszy specjalista w Biurze Badań Historycznych w Krakowie. 
  • dr Joanna Lubecka - historyk i politolog, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Administracji Uniwersytetu Jezuitów Ignatianum w Krakowie, główny specjalista Biura Badań Historycznych IPN Kraków. 
  • dr Michał Łuczewski - socjolog, psycholog, metodolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, autor głośnej książki "Kapitał moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności", przedstawiającej politykę historyczną w wydaniu polskim, niemieckim i rosyjskim, której tezy będą inspiracją do pogłębionej podczas spotkania dyskusji. 

W ramach spotkania odbędzie się promocja książki Michała Łuczewskiego "Kapitał moralny. Polityki historyczne późnej nowoczesności". 
Książka dostępna w sprzedaży również na stronie:  http://omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=367 

Termin: 7 czerwca (czwartek) godz. 17:30 

Miejsce: Przystanek Historia. Centrum Edukacyjne IPN, ul. Dunajewskiego 8 

Wydarzenie na Facebook: https://www.facebook.com/events/1194193030716077

Zapraszamy!