Zapraszamy na dyskusję o naturze polityki zagranicznej Rosji, która odbędzie się w poniedziałek 9 kwietnia o godz. 16:00 w RODM Kraków.

 

W dyskusji wezmą udział: 

 

- Marek Budzisz – historyk, były dziennikarz (TVP - Puls Dnia, Życie, Radio Plus) i analityk. Obecnie pracuje w prywatnym biznesie. Wcześniej dziennikarz. Publikował na łamach m.in. „Życia”, „Nowego Państwa”, „Wprost”, „Życia Gospodarczego”, „Rzeczypospolitej”. Członek kolegium redakcyjnego „Polityki Polskiej” oraz „Kwartalnika Konserwatywnego” (1997-2000). W latach 1997-2001 doradca ministra Szefa Kancelarii URM oraz ministra f  inansów. Autor bloga Wieści z Rosji (https://www.salon24.pl/u/wiescizrosji/);

 

- dr Stanisław Górka - starszy wykładowca w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zainteresowany NATO, Działaniami Zewnętrznymi i WPZiB UE, relacjami UE z państwami postsowieckimi, sytuacją w państwach postsowieckich, historią rosyjskiej myśli politycznej i społecznej, polityką zagraniczną i wewnętrzną Indii oraz filozofią polityczną;

 

- dr Mikołaj Banaszkiewicz - pracownik Zakładu Historii Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego, zainteresowany politycznymi i społecznymi dziejami Rosji (XVIII w. – 1917 r.), rosyjskimi tradycjami reformatorskimi, historią przerewolucyjnego liberalizmu rosyjskiego, liberalną myślą historyczną i polityczną.

 

Dyskusję poprzedzi krótki wykład wprowadzający Marka Budzisza, autora książki Koniec rosyjskiej Ameryki. Rozważania o przyczynach sprzedaży Alaski:

 

"Rosja carska nigdy dobrowolnie nie oddawała fragmentu swego terytorium. Jedyny wyjątek stanowi sprzedaż Alaski w 1867 roku – jedna z najciekawszych transakcji handlowych i politycznych w dziejach. W sto pięćdziesiąt lat po tych intrygujących wydarzeniach Marek Budzisz przedstawia ich wszechstronną analizę. Ukazuje decyzję Rosji jako element jej imperialnej polityki – ważne posunięcie w grze, która miała jej zapewnić korzyści zwłaszcza na Bałkanach i Dalekim Wschodzie. To każe spojrzeć na ten krok z innej perspektywy, niż zwykło się to czynić, gdy punktem odniesienia są przede wszystkim stosunki amerykańsko-sowieckie w XX wieku i obecne gospodarcze znaczenie Alaski". 

 

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki w promocyjnej cenie 20 złotych!

 

 

 

Więcej informacji na stronie Ośrodka: http://www.omp.org.pl/aktualnosc.php?idAktualnosci=363

 

 

Termin: 9 kwietnia (poniedziałek) godz. 16:00

 

Miejsce: RODM Kraków, Pracownia Klubu Jagiellońskiego, Rynek Główny 34, oficyna, 3 piętro

 

Wydarzenie na Facebook: https://www.facebook.com/events/2478640802361620/

 

 Zapraszamy!