Przedstawiamy Państwu analizę polskiej polityki zagranicznej wykonaną w okresie 18.03-06.06.2018 przez uczestników Seminarium Analitycznego RODM.

Zapraszamy do zapoznania się z broszurą nt. 25-lecia związania się przez Polskę Europejską Konwencją Praw Człowieka.

We wtorek 19 czerwca w Berlinie odbyło się spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

W reakcji na próbę zabójstwa Sergieja Skripala, Wielka Brytania podjęła zdecydowane kroki dyplomatyczne wobec Rosji.

Zakup systemu Wisła istotny dla pozycji Polski. Obecnie Polska nie posiada żadnego systemu obrony rakietowej, system Patriot poprawia zdolności wojskowe.

Wydalenie rosyjskich dyplomatów pozytywnie wpływa na naszą pozycję w NATO i UE. Cała sytuacja negatywnie wpływa na stosunki NATO-Rosja.

Joanna Bronka: Im bliżej wejścia do Unii Europejskiej będzie Serbia, tym bliższe będą stawały się nasze stosunki polityczne i ekonomiczne.

Bartosz Kaczorowski (Uniwersytet Łódzki) o stosunkach katalońsko-hiszpańskich i możliwym rozwoju sytuacji na Półwyspie Iberyjskim.

Dominik Héjj: Politykę zagraniczną Węgier od początku transformacji ustrojowej definiowała opcja zachodnia.

Marcin Kędzierski (CAKJ): stwarza się dla Polski window of opportunity do zbudowania nowego motoru integracji w Europie Środkowej.

Stefan Sękowski (Nowa Konfederacja): Co Polska zyska, a co straci na potencjalnym opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię?

Tomasz F. Krawczyk: Biała księga polityki bezpieczeństwa Republiki Federalnej Niemiec - są dobre zmiany, ale problemy pozostają