Wydalenie rosyjskich dyplomatów pozytywnie wpływa na naszą pozycję w NATO i UE. Cała sytuacja negatywnie wpływa na stosunki NATO-Rosja.

Jest to precedens w dotychczasowej polityce Rosji. Sytuacja ta stanowi największy kryzys dyplomatyczny w relacjach brytyjsko - rosyjskich od zakończenie Zimnej Wojny.

Polska w akcie solidarności z krajami NATO wydaliła czterech rosyjskich dyplomatów w związku z otruciem byłego oficera wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala i jego córki  na terytorium Wielkiej Brytanii. 

Wydalenie rosyjskich dyplomatów pozytywnie wpływa na naszą pozycję w NATO i UE. Polska decydując się na ten krok pokazała solidarność z kluczowymi sojusznikami i zachowała ciągłość swojej polityki wobec Rosji. Zwiększa to naszą wiarygodność w kontaktach z sojusznikami i ogranicza negatywne oddziaływanie tzw. kryzysu wizerunkowego.

Cała sytuacja negatywnie wpływa na stosunki NATO - Rosja. Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział “Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieprzewidywalność Rosji”. Przedstawicielstwu Rosji (7 osób) przy NATO w Brukseli cofnięto akredytację. 

Jest to precedens w dotychczasowej polityce Rosji wobec byłych funkcjonariuszy. Siergiej Skripal nie był czynnym agentem brytyjskiego wywiadu, ponadto został wymieniony w 2010 za rosyjskich szpiegów działających na terytorium Wielkiej Brytanii. Dotychczas wymieniani agenci nie byli celem ataków. 

Sytuacja ta stanowi największy kryzys dyplomatyczny w relacjach brytyjsko - rosyjskich od zakończenie Zimnej Wojny.W odpowiedzi na otrucie Skripala Wielka Brytania wydaliła 23 z 78 rosyjskich dyplomatów pracujących w ambasadzie w Londynie. Theresa May, w przemówieniu z 13 marca uznała za “wysoce prawdopodobne” zaangażowanie rosyjskich służb specjalnych w tę sprawę. Twierdzenia oparła na wynikach badań laboratoryjnych brytyjskich służb. 

Na wydalenie dyplomatów rosyjskich zdecydowało się 18 europejskich państw wraz z USA, Australią i Kanadą. Strona rosyjska zaprzecza swojemu udziałowi w zamachu i podjęła retorsje. 

 

Autorzy: Marek Suchoń, Paweł Lenik, Wiktoria Sagan, Wiktor Kowalski, Maciej Macheta, Mikołaj Batkowski, Olena Khoziainowa, Karol Mirek 

 

Źródła: TVN 24, CNN, Sputnik

 

* * *

 

Notatka przygotowana przez uczestników Seminarium Analitycznego RODM, którego celem była analiza kluczowych kierunków polskiej polityki zagranicznej.

Punktem wyjścia była m.in. lista priorytetów określonych w Strategii Polskiej Polityki Zagranicznej 2017–2021 oraz w innych dokumentach strategicznych.