Katarzyna Korzeniewska

Wszyscy wiemy, jak wiele łączy Litwinów i Polaków: katolicyzm, stworzenie pierwowzoru Unii Europejskiej (w postaci lubelskiej), niezasłużona reputacja rusofobów i przyzwyczajenie do chłopskiej, ciężkostrawnej kuchni. Rzadko kto pamięta, że łączy nas także zamiłowanie do pogrzebów i przywiązanie do kultu zmarłych. I w Polsce, i na Litwie w ostatnich latach trochę było takich uroczystości. Chyba też nie przypadkiem podczas pierwszej swej zagranicznej wizyty w Warszawie w lipcu tego roku prezydent Gitanas Nausėda zaprosił Andrzeja Dudę na… pogrzeb.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wraca do starych warunków gry. Wykorzystuje zbliżenie z Rosją do zwiększenia swojej roli w światowej dyplomacji, a także w polityce wewnętrznej – pisze dla „Berlin Policy Journal” Joseph de Weck.

 

W okresie dwudziestolecia międzywojennego Francja stała się głównym kierunkiem emigracji kontynentalnej Polaków. Wiązało się to z problemem przeludnienia polskiej wsi oraz brakiem możliwości znalezienia pracy w przemyśle w polskiej gospodarce, która miała charakter mocno rolniczy. Imigranci pochodzenia chłopskiego w kraju osiedlenia zasilali szeregi klasy robotniczej. Wykonywali zawody, w których brakowało rąk do pracy, głównie szczególnie ciężkich - byli więc górnikami, a także robotnikami rolnymi. - pisze dr Paweł Sękowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak pisze korespondent polityczny „Financial Times” Henry Mance w artykule pt. Who governs Britain?, posłowie w brytyjskim parlamencie już na kilka lat przed Brexitem zdali sobie sprawę, że łatwo mogą przejąć kontrolę nad państwem. W 2013 roku po raz pierwszy od wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych rząd brytyjski przegrał w parlamencie głosowanie w sprawie dołączenia do działań wojennych. Jak podkreśla autor, ta decyzja przyczyniła się do odejścia USA od planów zbombardowania Syrii, w konsekwencji tego do pozostawienia reżimu Baszara al-Assada przy władzy.

W niedzielę 9 września w Szwecji odbyły się wybory do Riksdagu, szwedzkiego parlamentu. Zapraszamy do rozmowy z dr Wojciechem Liederem.

Przedstawiamy Państwu analizę polskiej polityki zagranicznej wykonaną w okresie 18.03-06.06.2018 przez uczestników Seminarium Analitycznego RODM.

Zapraszamy do zapoznania się z broszurą nt. 25-lecia związania się przez Polskę Europejską Konwencją Praw Człowieka.

We wtorek 19 czerwca w Berlinie odbyło się spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

W reakcji na próbę zabójstwa Sergieja Skripala, Wielka Brytania podjęła zdecydowane kroki dyplomatyczne wobec Rosji.

Zakup systemu Wisła istotny dla pozycji Polski. Obecnie Polska nie posiada żadnego systemu obrony rakietowej, system Patriot poprawia zdolności wojskowe.

Wydalenie rosyjskich dyplomatów pozytywnie wpływa na naszą pozycję w NATO i UE. Cała sytuacja negatywnie wpływa na stosunki NATO-Rosja.

Joanna Bronka: Im bliżej wejścia do Unii Europejskiej będzie Serbia, tym bliższe będą stawały się nasze stosunki polityczne i ekonomiczne.

Analiza problematyki przestrzegania praw człowieka w krajach Unii Europejskiej i krajach partnerskich.

Analiza podsumowująca działalność specjalnego przedstawiciela Komisji Europejskiej ds. promocji wolności religii i przekonań poza terytorium UE.

Bartosz Kaczorowski (Uniwersytet Łódzki) o stosunkach katalońsko-hiszpańskich i możliwym rozwoju sytuacji na Półwyspie Iberyjskim.

Dominik Héjj: Politykę zagraniczną Węgier od początku transformacji ustrojowej definiowała opcja zachodnia.