Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z finału debat oksfordzkich, który odbył się 24 maja o godz. 17.00 w siedzibie RODM.

W środę 24 maja uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego oraz z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki zmierzyli się w, organizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie, debacie oksfordzkiej z tezą "Polska powinna skupić się na rozwoju transportu wodnego". Temat debaty związany był z mijającą w tym roku, 550. rocznicą pierwszego wolnego flisu na rzece Wiśle. Z tej okazji Sejm podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2017 rokiem rzeki Wisły.

Strona propozycji swoją argumentację za rozwojem transportu wodnego w Polsce oparła na kryteriach ekologiczności i ekonomii transportu wodnego w porównaniu do transportu lądowego. 

Strona opozycji finalnie twierdziła, że Polska powinna rozwijać transport wodny, ale nie powinna się na nim skupiać.

Argumenty obu drużyn były bardzo wyważone, a punktacja sędziowska niezwykle zbliżona. Drobne różnice punktowe zadecydowały, że debatę wygrała strona propozycji, broniąca tezy, że Polska powinna skupić się na rozwoju transportu wodnego.

Serdecznie gratulujemy wszystkim debatantom, a w szczególności zwycięzcom!

Jednocześnie dziękujemy sędziom z Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców oraz marszałkowi debaty.