"Powieść ta wyszła spod pióra niemieckiego poety w 1903 roku, od jej wydania minęło więc już ponad sto lat, a wiele z tych wątków wydaje się być na powrót aktualnymi i odzwierciedlającymi się w dzisiejszej rzeczywistości. Być może tak naprawdę nigdy się nie przedawniły i nie przedawnią? Rysem tej książki jest ponadczasowość i uniwersalność – poszukiwanie równowagi, samoograniczenie i pragnienie poznania samego siebie jako najcenniejsze postawy, na które może się zdobyć i od-ważyć człowiek każdej epoki" - pisze Agnieszka Tarnowska o książce Hermana Hesse "Peter Camenzind", która ukazała się nakładem wydawnictwa Media Rodzina.

Opowiadanie Hermana Hesse „Peter Camenzind” wypełnia motyw dobrze znany w literaturze i refleksji filozoficznej podejmowany na przestrzeni lat przez Jeana Jacquesa Rousseau („Szlachetny dzikus”), Hansa Jonasa („Zasada odpowiedzialności: etyka dla cywilizacji technologicznej”) czy Petera Sloterdijka („Stres a wolność”) – mowa o naturze i powrocie na jej łono. Hesse – poeta i prozaik, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli literatury niemieckiej XX wieku, laureat Nagrody Nobla z 1946 roku uczynił figurą swojej opowieści tytułowego Petera Camenzinda, pochodzącego z chłopskiej rodziny, wchodzącego w dorosłe życie młodego człowieka. Losy głównego bohatera obserwujemy jednak także znacznie później – gdy jego życie jest już w rozkwicie, a on sam w sile wieku zdaje sobie sprawę z najważniejszych rzeczy: wagi przyjaźni w ludzkim życiu, sensu cierpienia czy znaczenia jakie niesie ze sobą zaufanie i powierzenie swojego życia Opatrzności. Zilustrowany na okładce książki Camenzind to chłopak z przysłowiową „głową w chmurach” – czy na pewno jednak jest on oderwany od rzeczywistości jak moglibyśmy chcieć stwierdzić patrząc na grafikę autorstwa Andrzeja Komendzińskiego (na uwagę zasługuje przy tym cała seria pięknie wydanych książek Hermana Hesse od wydawnictwa Media Rodzina)? Wydaje się, że swoiste „niezepsucie” Camenzinda, a zarazem wrażliwość na piękno, pierwotność i surowość otaczającego świata raczej wyostrzają zmysły i pozwalają dotrzeć do istoty rzeczy w niezdeformowanym kształcie. Wyraz takiemu przekonaniu daje główny bohater opowiadania Hessego, w którego usta włożył on następujące słowa: „Niekiedy zauważałem, jak wielka tęsknota woła w tych wszystkich współczesnych duszach o wyzwolenie i jak dziwnymi drogami je prowadzi. Wierzenie w Boga uchodziło za głupie i niemal nieprzyzwoite, wierzono natomiast w najprzeróżniejsze nauki i nazwiska, w Schopenhauera, Buddę, Zaratustrę i wielu innych. Nie brakowało młodych bezimiennych poetów, którzy w stylowych mieszkaniach odprawiali wzniosłe modły przed posągami i malowidłami. Wszyscy oni wstydziliby się pochylić głowy przed Bogiem, ale padali na kolana przed Zeusem z Otricoli”. Powieść ta wyszła spod pióra niemieckiego poety w 1903 roku, od jej wydania minęło więc już ponad sto lat, a wiele z tych wątków wydaje się być na powrót aktualnymi i odzwierciedlającymi się w dzisiejszej rzeczywistości. Być może tak naprawdę nigdy się nie przedawniły i nie przedawnią? Rysem tej książki jest ponadczasowość i uniwersalność – poszukiwanie równowagi, samoograniczenie i pragnienie poznania samego siebie jako najcenniejsze postawy, na które może się zdobyć i od-ważyć człowiek każdej epoki.

Agnieszka Tarnowska

O autorce recenzji: Agnieszka Tarnowska – studentka Filozofii na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i w Collegium Civitas. Absolwentka studiów licencjackich i magisterskich w zakresie Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje w Ośrodku Myśli Politycznej i Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Autorka recenzji książek i tekstów publikowanych na łamach Teologii Politycznej, Nowego Napisu, czasopisma Kronos, Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego i na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie. Jej zainteresowania oscylują wokół filozofii politycznej, historii idei, antropologii i polityki współczesnego Izraela.

Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem Media Rodzina. Bardzo dziękujemy za przekazanie egzemplarza książki!