Ambasada Kolumbii w Polsce i Instytut Cervantesa oraz Biblioteka Jagiellońska prezentują wystawę 24 strony Słownika kolumbianizmów.

Jeden plakat odpowiada jednej literze alfabetu - to próbka ogromnego projektu, który ma na celu zbadanie kolumbijskiego dorobku językowego. To pierwsza w Polsce tego typu prezentacja bazująca na słowniku, który składa się z 10 000 aktualnych i powszechnie używanych haseł i wyrażeń kolumbijskiej odmiany języka hiszpańskiego, pochodzących z różnych regionów kraju. Zawarte w nim hasła i wyrażenia odnoszą się zarówno do słownictwa ogólnego, jak i potocznego, języka młodzieżowego, a także terminów wywodzących sie z folkloru, kultury, oraz kolumbijskiej fauny i flory. Na obecnym etapie realizacji projektu słownik liczy 3 500 haseł, 4 000 definicji i 3 000 przykładów użycia.

Oficjalna inauguracja wystawy odbędzie sie w piątek 21 kwietnia o godz. 12 w holu głównym Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3), z udziałem Ambasador Kolumbii w Polsce, pani Victorii González Arizy. W trakcie otwarcia wystawy, Aida Guerrero, Kolumbijka z warszawskiego Instytutu Cervantesa, opowie o regionalizmach kolumbijskich i ich użyciu w życiu codziennym. Wystawa czynna będzie w dniach 21 kwietnia - 20 maja 2017, w godzinach otwarcia Biblioteki.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie projekcja filmu dokumentalnego "Colombia magia salvaje", która odbędzie się we czwartek, 20 kwietnia, o godz. 19.45, w sali konferencyjnej Instytutu Cervantesa w Krakowie.

Termin: 21.04.2017 - 20.05.2017
Miejsce: hol główny Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3), wystawa czynna w godzinach pracy Biblioteki
Organizator: Ambasada Kolumbii w Polsce, Instytut Cervantesa w Krakowie, Biblioteka Jagiellońska