Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie zaprasza na debatę „Geopolityczne znaczenie wojny polsko-bolszewickiej”, która zostanie zorganizowana w związku z trwającą 100 rocznicą tego konfliktu. Odbędzie się ona 25 sierpnia 2020 r. (wtorek) o godz. 18.00 i transmitowana będzie na kanałach RODM Kraków i OMP (facebook, twitter, youtube).

Wojnę sowiecko-polską, toczoną w latach 1919-1920, można analizować z różnych perspektyw geopolitycznych. Globalnej, tak jak Richard Pipes, autor dzieła: Rosja bolszewików, który pisał, że: „polityka zagraniczna Rosji Sowieckiej była bezpośrednią pochodną polityki Rosyjskiej Komunistycznej Partii i miała służyć przede wszystkim interesom ogólnoświatowej rewolucji. […] bolszewicy przejęli władzę nie po to, aby zmienić [tylko] Rosję, ale aby użyć jej jako trampoliny do rewolucji światowej”, i regionalnej, skupiając się na znaczeniu regionu Europy Wschodniej.

Podczas debaty RODM eksperci odniosą się do dorobku intelektualnego polskich myślicieli tj. Mariana Zdziechowskiego, Władysława Studnickiego czy Władysława Leopolda Jaworskiego. Ich teksty dostępne są w publikacji Ośrodka Myśli Politycznej, w serii Polskie Tradycje Intelektualne, W obronie niepodległości. Antykomunizm w II Rzeczpospolitej.

W debacie udział wezmą eksperci:

dr Paweł Libera – historyk, specjalizujący się w polityce wschodniej II RP, stosunkach polsko-litewskich oraz polskiej emigracji politycznej po 1945 roku. Pracownik naukowy Instytut Pamięci Narodowej, Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytutu Historii PAN.

dr hab. Mirosław Szumiło, prof. UMCS – historyk, zajmujący się stosunkami polsko-ukraińskimi w XX wieku, elitami władzy w PRL oraz ustrojem komunistycznym w Polsce. Wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz pracownik naukowy Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

Moderatorem debaty będzie Karolina Wanda Olszowska – historyk, koordynatorka RODM Kraków.

Informacja ukazała się na: https://najwazniejsze24.pl/geopolityczne-znaczenie-wojny-polsko-bolszewickiej/