Drukuj

W dniach 12-18 listopada zapraszamy do udziału w wydarzeniach zorganizowanych w ramach II Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji.

Ogólnopolski Tydzień Dyplomacji (OTD) to projekt Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów, realizowany we wszystkich Przedstawicielstwach Regionalnych.

W ubiegłym roku z okazji 15-lecia Stowarzyszenia w ramach odbywającego się OTD zostały zorganizowane spotkania m.in. z polskimi ambasadorami, ekspertami z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także z udziałem międzynarodowych gości, takich jak Roland Nehring z Leadership Institute czy też Ambasador Australii - J.E. Paul Wojciechowski.

Termin tegorocznego OTD przypada na dni 12-18 listopada i jest związany z dniem 16 listopada, który jest nie tylko okrągłą rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również Dniem Służby Zagranicznej. To właśnie 16 listopada została wysłana przez Józefa Piłsudskiego pierwsza depesza zagraniczna do przywódców państw zachodniego świata, informująca o powstaniu niepodległego państwa polskiego. 16 listopada to także rocznica 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety.

Ideą organizowanych przez Forum Młodych Dyplomatów wydarzeń jest przybliżenie szerokiej grupie odbiorców interesujących zagadnień z zakresu historii polskiej dyplomacji, a także umożliwienie kontaktu z najlepszymi praktykami z danej tematyki. Na osoby, które zechcą wziąć udział w OTD 2018 czekają warsztaty, kluby dyskusyjne, wizyty w placówkach dyplomatycznych, wykłady i wiele innych inspirujących aktywności. Dzięki tej inicjatywie chcemy przypomnieć, że dyplomacja, szczególnie polska, oraz szeroko pojęte sprawy międzynarodowe są bliżej każdego obywatela, niż może się to z pozoru wydawać. 

Zaplanowane wydarzenia będą organizowane w Katowicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i we Wrocławiu.

W Krakowie projekt został wsparty organizacyjnie przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej. 

Zapraszamy już teraz do śledzenia strony Forum Młodych Dyplomatów www.diplomacy.pl oraz zaglądania na nasz Fanpage na Facebook’u: www.facebook.com/ForumMlodychDyplomatow, na którym można znaleźć bieżące wydarzenia i informacje na temat nadchodzącego finału OTD 2018.

 

 

Program Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji 2018 w Krakowie

  

Poniedziałek, 12.11.2018, godz. 18:00

Miejsce: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie, ul. Rynek Główny 34

 

FMD Kraków: Understanding Poland - short history of independence

Wydarzenie na Facebook: https://www.facebook.com/events/573219033117138/

 

Jesteś obcokrajowcem mieszkającym w Polsce i chciałbyś poznać historię tego kraju? Widzisz wszędzie wywieszone flagi biało czerwone i napisy „100 lat Niepodległej” i zastanawiasz się co to oznacza?

A może jesteś dumnym ze swojej ojczyzny Polakiem, który chciałby się dowiedzieć jak w sposób zwięzły i ciekawy mówić o historii Polski swoim znajomym z zagranicy?

Serdecznie zapraszamy na wykład inaugurujący Ogólnopolski Tydzień Dyplomacji w Krakowie dotyczący historii polskiej drogi do niepodległości, który odbędzie się 12 listopada (poniedziałek) w siedzibie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie (Rynek Główny 34, oficyna, 3 piętro).

Wykład w języku angielskim wygłosi dr Paweł Sękowski (Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Gościem specjalnym wydarzenia będzie dr Ondřej Stulík (Katedra Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet Zachodnioczeski w Pilznie), który przedstawi drogę do niepodległości z perspektywy Czech.

Partnerem i współorganizatorem wydarzenia jest Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Wykład organizowany jest przez #FMDKraków w ramach II Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji. 

#OTD2018 #dyplomacja #FMD

 

* * *

 

Wtorek, 13.11.2018, godz. 19:00

Miejsce: Pola Dialogu, ul. Stradomska 6

 

FMD Kraków:Prawa kobiet w dyplomatycznej grze

Wydarzenie na Facebook: https://www.facebook.com/events/1115834105245618/

  

Co tam, Panie w polityce? Owszem i to nie tylko od stu lat:)  

Rok 1918, będący w Polsce momentem przyznania kobietom praw wyborczych stanowić będzie punkt wyjścia w rozmowie o kobietach w polityce (i dyplomacji). 

O kontynencie m.in. pierwszej na świecie kobiety na stanowisku premiera rozmawiać

będziemy z: 

- dr Kamilą Junik-Łuniewską, adiunktem w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, indolożką, orientalistką, kulturoznawczynią, absolwentką filologii orientalnej (specjalność: indologia) oraz kulturoznawstwa bliskowschodniego na Uniwersytecie Jagiellońskim, oraz z

- mgr Karoliną Olszowską, turkologiem, historykiem, doktorantką na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

 

* * *

 

Środa, 14.11.2018, godz. 19:00

Miejsce: Klub Jagielloński Kraków, ul. Rynek Główny 34

 

Jaka niepodległa? Odzyskanie niepodległości w powieści polskiej XX w. 

Wydarzenie na Facebook: https://www.facebook.com/events/408188900004068/

 

Jaki obraz rodzącego się państwa, jego elit i wyzwań przed nimi stojących wyłania się z dzieł polskich dwudziestowiecznych powieściopisarzy? 

Co wpłynęło na ich - nierzadko krytyczną - ocenę głównych aktorów sceny politycznej pierwszych lat II RP? 

Jak ujmowali problemy władzy, wojny i wielonarodowego społeczeństwa? 

Te i inne pytania zadamy naszemu Gościowi - profesorowi Maciejowi Urbanowskiemu, kierownikowi Katedry Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki UJ. 

Rozmowa będzie obracać się wokół czterech powieści: „Generała Barcza” Juliusza Kadena-Bandrowskiego, „Lewej wolnej” Józefa Mackiewicza, „W polu” Stanisława Rembeka oraz „Ostatniej brygady” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. 

Spotkanie odbędzie się 14 listopada o godzinie 19:00 w Pracowni Klubu Jagiellońskiego, Rynek Główny 34, oficyna, 3 piętro.

Spotkanie organizowane jest przez Klub Jagielloński w ramach II Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji. 

 

* * *

 

Czwartek, 15.11.2018, godz. 18:00

Miejsce: Auditorium Maximum UJ, Sala Seminaryjna, ul. Krupnicza 33

  

FMD Kraków: Empowering youth - Model United Nations talks

Wydarzenie na Facebook: https://www.facebook.com/events/2038327622926405/

 

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest reprezentować swój kraj na forum Organizacji Narodów Zjednocznych? 

Jak to jest podpisać rezolucję, która wpłynie na działania podejmowane przez państwa na całym świecie?

#FMDKraków zaprasza na dyskusję w języku angielskim z udziałem Młodzieżowej Delegatki RP do ONZ Agaty Krząstek na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju połączoną z symulacjami posiedzeń ONZ przygotowującymi do konferencji Jagiellonian University International Model United Nations, która będzie miała miejsce w Krakowie w dniach 23-25 listopada.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 15 listopada o godz. 18:00 w sali Seminaryjnej Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Spotkanie organizowane jest przez #FMDKraków i AIAS UJ w ramach II Ogólnopolskiego Tygodnia Dyplomacji.  

 

* * *

 

Piątek, 16.11.2018, godz. 14:00

Miejsce: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie, ul. Rynek Główny 34

 

FMD Kraków: Targi karier w dyplomacji. Spotkanie z przedstawicielami College of Europe i Ambasadorem karier UE

Wydarzenie na Facebook: https://www.facebook.com/events/1552648878201709/ 

 

Marzysz o zawodzie dyplomaty?

Szukasz studiów, które pomogą zdobyć Ci umiejętności niezbędne do pełnienia tej funkcji?

A może poszukujesz stażu w instytucjach europejskich, który umożliwi Ci nabycie niezbędnych umiejętności?

Forum Młodych Dyplomatów i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie zapraszają na spotkanie informacyjne w sprawie naboru na studia do Kolegium Europejskiego College of Europe in Natolin oraz staże w instytucjach unijnych. 

Obecnie trwa nabór na studia w Kolegium Europejskim w roku akademickim 2019/2020. 

Kolegium Europejskie było pierwszą na świecie placówką akademicką, oferującą studia podyplomowe oraz szkolenie w zakresie spraw europejskich. Do dzisiaj pozostaje innowacyjne i jedyne w swoim rodzaju. W 1949 roku w Brugii (Belgia) powstał pierwszy kampus Kolegium Europejskiego. Po upadku reżimu komunistycznego, w wyniku przemian w Europie Środkowo-Wschodniej, przy wsparciu Komisji Europejskiej i polskiego rządu, w 1992 roku został otwarty kampus Kolegium Europejskiego w Natolinie (Warszawa, Polska). Obecnie Kolegium działa jako „Jedno Kolegium – Dwa Kampusy”.

Jak co roku kandydaci mogą ubiegać się o stypendia RP przyznawane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Stypendium pokrywa pełne koszty studiowania.

Termin składania aplikacji upływa 16 stycznia 2018 r. Zgłoszenia należy dokonać on-line, na stronie Kolegium Europejskiego www.coleurope.eu  


Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne poświęcone rekrutacji na studia w Kolegium Europejskim, które odbędzie się 16 listopada (piątek) o godz. 14:00 w siedzibie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie (Rynek Główny 34, oficyna, 3 piętro). Pracownicy i absolwenci Kolegium przedstawią wymogi, jakie są stawiane przed kandydatami, program studiów oraz swoje doświadczenia po ukończeniu Kolegium.  

Podczas spotkania zostaną przedstawione także oferty staży i praktyk w instytucjach unijnych przez Ambasadora Karier UE.